13 Ekim 2009 Salı

he-man!

Giydirmece masal he-man!!


Chapter - 1
Başnot: Kâinatın Hâkimleri;seksenlerin ortasında mitolojik bir çağın esiri olmuş sarı kafalı ve kırmızı donlu prensciğin hikayesidir…

-Evet arkadaşlar bugün ki giydirmece masalımız kırmızı

silip donlu himen için olacak!!!Evvel zaman da, Eternia diyarında dünyaya gelen prensimiz kırmızıdon , prensligin vasıflarından bir hayli uzakta, mahsun bir çocuk olarak kendi halinde gözden ve de gönülden ırak bir tarzda yaşamını sürdürmekte idi .Ne hikmetse alone takılır eyvallahı olmadan yaşar, sorunlara benim meselem mi edasında cevap verir, kendi tabiri ile cool takılırdı..Ülke sorunları , düşman işgali, açlık,öss , askerlik vb... mühim konulardan bir hayli alakasızca yaklaşır ,karanlık ormanında dolaşır , “Tarzan olmalıydın sen koçum Tarzaann !” gibi kendini aşağılardı.Ona bu karanlık ormanda ,korkak kaplan diye de adlandırılan ; çiringır* (titrek) eşlik ederdi .İyi birer dost gibi görünse de bu iki tırsık şahsiyet, birbirini tamamlamasını iyi beceriyor yarenlik tadında muhabbetleri oluyordu…

Dipte olmayan orta not: çiringır *bknz http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_Cat tırsık kedi
Günler birbirini kovalarken ( neden kovaladığı bilimsel olarak kanıtlanamamıştır)

gelen zaman gideni aratırken, ülke de kaos baş göstermişti.Örnek alınacak şahsiyetimiz; iskeletor* bu laylaylom hayata dur demek istemiş ve de kainatın hakimi benim ulenn! diyerek kimilerince; hunharca** olan planlarını faaliyete sokmak amacı ile kırmızıdonlunun memleketine doğru ,istila hevesi ile yola çıkmıştı..

Dipte olmayan orta altnot: * iskeletor , bknz argo tarihi mecmuası,3.cilt sahife 333 Argodaki "İpnetor" söylemi İskeletor'dan türemiştir.

** hunharca ,bknz tdk sahifa 3125 ,kana susamış,cani,iyi insan.
Uzun bir yolun ardından viyana kapılarına dayanan Osmanlı ahalisine inat ! gölgeler diyarının nadide yerlerinden olan Eternia kapılarına dayanmıştı.

Surlar önünde beklenmedik bir şekilde durup cigara molası veren ipnetor ve yandaşları

bekledikçe, karşı taraf iyice uyuz oluyordu.Şimdi daha net anlaşılışordu;

adam hem ipnetor, hem de savaş sanatlarında kendini aşmış bir dahiydi..

Beklemekten usanan ev sahibi Eternia kralı Randor ; ipekten röbdeşambı üzerinde piposunu tüttürmekte iken aniden ayağa kalkıp, olacakları tınlamayan bir ses tonu ile :

-bulun getirin bizim işe yaramazı bari bir boka yarasın, diyerek ;

*çeşnicibaşıcısını kırmızı donu bulması için karanlık ormana gönderiyordu…

Dipte olmaya yakın orta alt not:*çeşnicibaşı; bknz ,meydan laruisse sahife 55 ; bu küçük iş için mühim insan çeşnicibaşı neden kullanılmış hala bilinemekle birlikte, tam bir polemik konusudur…Ormanda alone moddan iyice sıkılan kırmızıdon, tam da çiringır(titrek)’a iyi niyetlerini sunmak üzere iken , çeşnicibaşı tarafından basılmıştı.İlk kez karşılaştığı bu durum karşısında afallayan çeşnicibaşı,şaşkınlığını yenip grup olalım gibisinden yanaşınca;neye uğradığını şaşırmıştı. O ürkek ,o tırsık ,o işe yaramaz kırmızıdon!

sırtında sakladığı kılıcı göğe yükseltip malum kelimeleri söylemişti

-*By the power of Grayskull" (Gölgelerin Gücü Adına)!!! ,

değişin kaçınılmaz olmuş,titrek atılgana dönüşmüştü, kendi de; kırmızıdon baki kalmak koşulu ile smackdown hayvanlarını andırıyor ve onlar gibi bağırıyordu :

-güç bende!! ,güç bende!! diyerek..


İyice şaşkolaza dönen **ispitciliği ile de tanınan çeşnicibaşı ,sarayda ki durumu izah etmiş lakin;titrekle uygunsuz yakalanan kırmızıdon, çözümü kellesini uçurarak bulmuş ve de sapık damgasından aklanmıştı..

En nihayetinde Dipnot : *Gölgelerin Gücü Adına; bknz Hıncal Uluç -Sabah Gazetesi ,25 ,01,1985 “gölgenin aslında gücün sembolü olduğuna” dikkat çektiği yazı dizisidir…

**ispitci çeşnicibaşı ; bknz Anonim; Kırmızıdonun yıllarca gizlenerek yaşaması ,çift kişilikli olması ; ispitci çeşnicibaşı vak-a sı ile ilişkilidir…
Arkası yarın ;

Chapter – 2 ‘ dan ilk kareler


Büyük Kapışma…

1 yorum:

  1. hahah eline sağlık harikaaaa. Bölüm 2'yi sabırsızlıkla bekliyorum :)

    YanıtlaSil

"yorumlayınız,yorunuz,yordurunuz efendim"